• +420 731 188 159
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktuálně

Aktuální informace z průběhu řešení projektu LARIXUTOR i z oblasti výzkumu modřínu opadavého

Národní park České Švýcarsko uživatelem výsledků projektu Larixutor

Dne 18. 1. 2024 proběhlo v hotelu Belvedér (Labská Stráň, okr. Děčín) 6. jednání Přeshraniční vědecké rady Národních parků České a Saské Švýcarsko za předsednictví Petra Pokorného (mj. vedoucího sekce paleobotanického výzkumu projektu Larixutor) a účasti ředitelů Správ obou národních parků, Petra Kříže a Uwe Borrmeistera. Výsledky projektu Larixutor a jejich praktické dopady byly jedním z důležitých bodů jednání.

Od začátku řešení projektu Larixutor intenzívně spolupracujeme s orgány státní správy. Zvlášť plodná spolupráce se rozvinula právě na území Národního parku České Švýcarsko (NPČŠ). Přelomové paleobotanické poznatky - viz předchozí aktualitu odkazující na publikaci ve Zprávách lesnického výzkumu (lze stáhnout v sekci „Výstupy projektu“) – byly získány v koordinaci a za významné podpory ze strany Správy parku.

Dne 15. listopadu 2023 se na interním workshopu v Děčíně pracovníci Správy NPČŠ a hosté detailně seznámili s čerstvými výsledky projektu Larixutor a proběhla diskuse nad jejich implementací. Bylo dohodnuto, že v Zásadách péče o NPČŠ, které jsou momentálně v procesu schvalování, bude na evropský modřín opadavý (Larix decidua Mill.) nově nahlíženo podobně jako třeba na smrk ztepilý, tedy jako na geograficky původní dřevinu, byť nevhodnou pro některé typy stanovišť. Kromě evropských MD existují v tomto území výsadby jednoznačně nepůvodních japonských modřínů (Larix kaempferi (Lamb.) Carrière), přičemž mezi oběma druhy dochází k hybridnímu křížení. Může tak docházet k erozi původního genofondu. Problém bude řešen postupnou eradikací dospělých japonských modřínů.

Správa NPČŠ bude i nadále aktivně a v rámci svých možností podporovat náš výzkum, a to včetně otázek genetické struktury populace modřínu, a napomáhat komunikovat nové poznatky směrem k široké veřejnosti i přímo do regionu Českého Švýcarska.

Z pohledu řešitelů projektu Larixutor jde o ukázku příkladného a mimořádně pružného přístupu orgánů státní ochrany přírody k nejnovějším vědeckým poznatkům.

 Účastníci 6. jednání Přeshraniční vědecké rady Národních parků České a Saské Švýcarsko shromáždění v hotelu Belvedér (18. 1. 2024).

Začátek paleoekologického výzkumu převisu v Pravčickém dole (NPČŠ), který vyústil, vedle řady jiných důležitých poznatků, v potvrzení prehistorického výskytu modřínu v tomto území.


Výzva pro návštěvníky webu a přátele lesa:

Zapojte se do projektu i Vy!

Pro výzkum modřínu opadavého, jehož součástí je i zkoumání jeho původu a výskytu na našem území, oceníme Vaše tipy na lokální populace (i jednotlivé stromy) modřínu, které jsou na daných lokalitách dle ústních, či písemných informací přítomny po více generací, a pravděpodobně nebyly obnovovány výlučně uměle. Zvláště pak populace na exponovaných stanovištích; s výlučným habitem apod. Uvítáme také (i kusé) tipy na možnou přítomnost modřínu ve starých dřevěných konstrukcích v rámci ČR.

V případě, že nám můžete sdělit zajímavé informace v uvedené oblasti, vyplňte, prosím, následující formulář nebo kontaktujte řešitele projektu.

Kontakty

Pavel Bednář

tel.: +420 731 188 159
email: info@poznejmodrin.cz
© 2024 VÚHLM, v.v.i. | Všechna práva vyhrazena | Vytvořila společnost Lesnická práce s.r.o.