• +420 731 188 159
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktuálně

Aktuální informace z průběhu řešení projektu LARIXUTOR i z oblasti výzkumu modřínu opadavého

Národní park České Švýcarsko uživatelem výsledků projektu Larixutor

Dne 18. 1. 2024 proběhlo v hotelu Belvedér (Labská Stráň, okr. Děčín) 6. jednání Přeshraniční vědecké rady Národních parků České a Saské Švýcarsko za předsednictví Petra Pokorného (mj. vedoucího sekce paleobotanického výzkumu projektu Larixutor) a účasti ředitelů Správ obou národních parků, Petra Kříže a Uwe Borrmeistera. Výsledky projektu Larixutor a jejich praktické dopady byly jedním z důležitých bodů jednání.


Zprávy lesnického výzkumu přináší významné výsledky projektu Larixutor

V posledním letošním čísle vědeckého žurnálu Zprávy lesnického výzkumu (4/2023) vycházejí dva zajímavé a výsledkově významné články. První článek autorského Petra Pokorného a kolektivu prokazuje původnost modřínu opadavého v severních Čechách (zde). Druhý článek a Martina Pracha a kolektivu se s pomocí molekulárních metod soustředil na analýzu genetické struktury modřínů v Nízkém Jeseníku (zde). Zároveň toto číslo také ve své rubrice Aktualita věnuje pozornost komplexnímu představení projektu Larixutor čtenářům (zde). Všechny tři uvedené výstupy jsou ke stažení v sekci Výstupy projektu.. 


Článek věnující se rozšíření tisu červeného – dřeviny s názvem historicky zaměňovaným s modřínem – vyšel v časopisu Živa

Poutavý článek o vývoji zastoupení tisu červeného na našem území publikovali tři členové našeho týmu Petr Meduna, Jindřich Prach a Petr Pokorný v časopise Živa, ve čtvrtém čísle ročníku 2022. V průběhu transdisciplinární práce na historickém rozšíření modřínu byl totiž objeven regionálně omezený výskyt synonymie modřínů, lidově nazývaných „tis“. Otevřela se tak badatelská výzva a potřeba podrobnějšího pohledu i na tis samotný. Článek je ke stažení v sekci Výstupy projektu.


Kapitola o vývoji našich lesů od poslední doby ledové vyšla v knize „Český a moravský les“

Souhrnná kapitola o dosavadních poznatcích v oblasti vývoje našich lesů a jejich druhové skladby vyšla v knize „Český a moravský les“. Autorem čtivě napsané a přehledně pojaté kapitoly doplněné množstvím tematických obrázků je člen týmu LARIXUTOR a vedoucí jeho paleo-botanické sekce, Petr Pokorný; rukopis připomínkovali další dva členové týmu Jindřich Prach a Pavel Bednář. Autor na 21 stranách textu věnuje významnou pozornost právě i modřínu opadavému.  Náhled na kapitolu je v sekci Výstupy projektu.

 


Vědecký článek ukazuje na mimořádné kvality modřínového dřeva v porovnání s ostatními jehličnany

V autorské spolupráci a s podporou projektu LARIXUTOR byla ve vědeckém časopise Industrial Crops and Products (IF 5,65) publikována detailní studie zabývající se mechanickými vlastnostmi dřev hospodářsky významných jehličnanů. Výsledky zřetelně ukazují, že dřevo modřínu opadavého disponuje mimořádnými kvalitami. Článek je ke stažení v sekci Výstupy projektu.


Výzva pro návštěvníky webu a přátele lesa:

Zapojte se do projektu i Vy!

Pro výzkum modřínu opadavého, jehož součástí je i zkoumání jeho původu a výskytu na našem území, oceníme Vaše tipy na lokální populace (i jednotlivé stromy) modřínu, které jsou na daných lokalitách dle ústních, či písemných informací přítomny po více generací, a pravděpodobně nebyly obnovovány výlučně uměle. Zvláště pak populace na exponovaných stanovištích; s výlučným habitem apod. Uvítáme také (i kusé) tipy na možnou přítomnost modřínu ve starých dřevěných konstrukcích v rámci ČR.

V případě, že nám můžete sdělit zajímavé informace v uvedené oblasti, vyplňte, prosím, následující formulář nebo kontaktujte řešitele projektu.

Kontakty

Pavel Bednář

tel.: +420 731 188 159
email: info@poznejmodrin.cz
© 2024 VÚHLM, v.v.i. | Všechna práva vyhrazena | Vytvořila společnost Lesnická práce s.r.o.