• +420 731 188 159
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktuálně

Aktuální informace z průběhu řešení projektu LARIXUTOR i z oblasti výzkumu modřínu opadavého

Národní park České Švýcarsko uživatelem výsledků projektu Larixutor

Dne 18. 1. 2024 proběhlo v hotelu Belvedér (Labská Stráň, okr. Děčín) 6. jednání Přeshraniční vědecké rady Národních parků České a Saské Švýcarsko za předsednictví Petra Pokorného (mj. vedoucího sekce paleobotanického výzkumu projektu Larixutor) a účasti ředitelů Správ obou národních parků, Petra Kříže a Uwe Borrmeistera. Výsledky projektu Larixutor a jejich praktické dopady byly jedním z důležitých bodů jednání.


Zprávy lesnického výzkumu přináší významné výsledky projektu Larixutor

V posledním letošním čísle vědeckého žurnálu Zprávy lesnického výzkumu (4/2023) vycházejí dva zajímavé a výsledkově významné články. První článek autorského Petra Pokorného a kolektivu prokazuje původnost modřínu opadavého v severních Čechách (zde). Druhý článek a Martina Pracha a kolektivu se s pomocí molekulárních metod soustředil na analýzu genetické struktury modřínů v Nízkém Jeseníku (zde). Zároveň toto číslo také ve své rubrice Aktualita věnuje pozornost komplexnímu představení projektu Larixutor čtenářům (zde). Všechny tři uvedené výstupy jsou ke stažení v sekci Výstupy projektu.. 


Článek věnující se rozšíření tisu červeného – dřeviny s názvem historicky zaměňovaným s modřínem – vyšel v časopisu Živa

Poutavý článek o vývoji zastoupení tisu červeného na našem území publikovali tři členové našeho týmu Petr Meduna, Jindřich Prach a Petr Pokorný v časopise Živa, ve čtvrtém čísle ročníku 2022. V průběhu transdisciplinární práce na historickém rozšíření modřínu byl totiž objeven regionálně omezený výskyt synonymie modřínů, lidově nazývaných „tis“. Otevřela se tak badatelská výzva a potřeba podrobnějšího pohledu i na tis samotný. Článek je ke stažení v sekci Výstupy projektu.


Výzva pro návštěvníky webu a přátele lesa:

Zapojte se do projektu i Vy!

Pro výzkum modřínu opadavého, jehož součástí je i zkoumání jeho původu a výskytu na našem území, oceníme Vaše tipy na lokální populace (i jednotlivé stromy) modřínu, které jsou na daných lokalitách dle ústních, či písemných informací přítomny po více generací, a pravděpodobně nebyly obnovovány výlučně uměle. Zvláště pak populace na exponovaných stanovištích; s výlučným habitem apod. Uvítáme také (i kusé) tipy na možnou přítomnost modřínu ve starých dřevěných konstrukcích v rámci ČR.

V případě, že nám můžete sdělit zajímavé informace v uvedené oblasti, vyplňte, prosím, následující formulář nebo kontaktujte řešitele projektu.

Kontakty

Pavel Bednář

tel.: +420 731 188 159
email: info@poznejmodrin.cz
© 2024 VÚHLM, v.v.i. | Všechna práva vyhrazena | Vytvořila společnost Lesnická práce s.r.o.