Zveřejňujeme další výstupy projektu Larixutor: poster s názvem „Přežil modřín opadavý Holocén na území ČR?“ prezentovaný na podzim letošního roku na domácí konferenci, dále také česky psaný článek s názvem „Modřín opadavý původní více, než jsme si mysleli. Jak s ním v chráněných územích?“ publikovaný v časopisu Ochrana přírody (v čísle 4/2024) a v neposlední řadě hlavně vědecký článek s názvem „Tracing early pastoralism in Central Europe using sedimentary ancient DNA“ publikovaný ve vysoce prestižním vědeckém žurnálu Current Biology. Všechny uvedené výsledky byly dosaženy v rámci řešení tohoto projektu a jsou k nalezení v sekci “Výstupy projektu“.
Výzva pro návštěvníky webu a přátele lesa:
Zapojte se do projektu i Vy!
Pro výzkum modřínu opadavého, jehož součástí je i zkoumání jeho původu a výskytu na našem území, oceníme Vaše tipy na lokální populace (i jednotlivé stromy) modřínu, které jsou na daných lokalitách dle ústních, či písemných informací přítomny po více generací, a pravděpodobně nebyly obnovovány výlučně uměle. Zvláště pak populace na exponovaných stanovištích; s výlučným habitem apod. Uvítáme také (i kusé) tipy na možnou přítomnost modřínu ve starých dřevěných konstrukcích v rámci ČR.
V případě, že nám můžete sdělit zajímavé informace v uvedené oblasti, vyplňte, prosím, následující formulář nebo kontaktujte řešitele projektu.